9 augusti, 2019 / Blogg

FN-dagen för urfolk: Tusentals språk hotas

Runt om i världen finns uppskattningsvis 370 miljoner människor som tillhör ett urfolk. Dessa människor, som är spridda över 90 länder, uppmärksammar vi i dag. Den 9 augusti 1982 höll FN:s arbetsgrupp för urfolk sitt första möte i Genève. Dagen firas sedan dess som internationella dagen för världens urfolk.

Världens urfolk talar mer än hälften av världens uppskattningsvis 7 000 språk. En stor majoritet av dessa språk riskerar att försvinna. FN beräknar att ett urfolksspråk försvinner varannan vecka vilket hotar kultur och kunskap. Därför är det viktigt att bevara, vitalisera och främja dessa språk både nationellt och internationellt.

I Sverige erkändes samiskan år 2000 som ett av fem nationella minoritetsspråk. Samiskan, som har getts särskild ställning, är uppdelad på tre huvudsakliga språkområden: östsamiska, centralsamiska och sydsamiska. Dessa språkområden är i sin tur uppdelade på ytterligare språk. Samiskan var länge undanträngd och först 1962 blev det möjligt att två timmar i veckan läsa samiska som modersmål i skolan. I dag talar uppskattningsvis 20 000 av de cirka 80 000 samer som lever i hela Sápmi något av de samiska språken.

Som en del av sitt arbete med mänskliga rättigheter verkar Svenska FN-förbundet för att samerna ska få sina rättigheter erkända och tillgodosedda. Förra året granskades Sverige och samernas situation i FN:s rasdiskrimineringskommitté i Genève. Frågan återkommer när FN:s råd för mänskliga rättigheter under hösten och våren granskar den allmänna situationen för mänskliga rättigheter i Sverige.

Årets dag för världens urbefolkningar handlar om just urfolkens språk. I FN-högkvarteret i New York uppmärksammas frågan under hela fredagen. Programmet kan följas på webben från kl 16.00 svensk tid. Mer finns att läsa på FN:s webbplats. Läs gärna också dagens budskap från FN-chefen António Guterres.

Petra Hallebrant
Generalsekreterare

Foto: Marie Enoksson, Sametinget

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer