Koll & kommentar
Foto: Cia Pak/UN Photo
9 juli, 2021 / Blogg

Fler hållbara lösningar nödvändiga för att nå Agenda 2030 i tid

Medan solen lyste över stora delar av Sverige inleddes årets globala uppföljningsmöte om Agenda 2030 den 6 juli. Den ojämlika vaccintillgången var det genomgående temat under högnivåmötets första dag. De positiva tongångarna från förra året om en snabb och hållbar återhämtning har dämpats.

Vi vet nu efter ett och ett halvt år av pandemi att återhämtning och tillfrisknande tar olika lång tid för världens länder och det driver på den redan ökande ojämlikheten inom många områden. Barbados ekonomi- och investeringsminister Marscha Caddle berättade att det turismberoende landet drabbats hårt inte bara hälsomässigt utan också ekonomiskt av pandemin och nu nyligen också av orkanen Elsa. Trots att de genomfört satsningar på sina trygghetssystem och minskade klimatutsläpp efterfrågade hon bättre fungerande internationella investeringssatsningar.

Och hon var inte ensam om att ställa krav på att världens höginkomstländer ska leva upp till finansieringskraven. Rapporten Sustainable development goals report 2021 kommer varje år i samband med uppföljningsmötet. Enligt den ligger nu den genomsnittliga nivån på utvecklingsbiståndet från givarländerna på 0,32 procent av BNP i stället för de överenskomna 0,7 procenten, samtidigt som de internationella direktinvesteringarna minskade med 40 procent under 2020.

Resultaten sex år efter antagandet av Agenda 2030 och en pandemi visar att den extrema fattigdomen ökar för första gången på decennier. Att hunger, ohälsa, arbetslöshet, ojämlikhet, klimatutsläpp och ohållbar konsumtion har ökat under pandemin från redan dåliga utgångslägen. Enligt de senaste prognoserna hamnar den extrema fattigdomen 2030 på ungefär samma antal människor som 2015, vilket innebär runt 700 miljoner människor. Kraven på jämlik fördelning av vaccin, universell tillgång till hälso- och trygghetssystem och stärkt finansiering återkom likt mantra. Många länder redogjorde detaljerat för de otaliga satsningar som gjorts för att dämpa de negativa konsekvenserna av pandemin sedan början av 2020 och berättelserna visar att det finns politisk handlingskraft i nödlägen.

Trots att klimatproblematiken och behovet av att leva upp till målen om minskade klimatutsläpp, biologisk mångfald, rena hav och säkra vattensystem skymtade då och då under mötet så låg det stora fokuset under de första dagarna i år på den sociala och ekonomiska tillbakagången som drivits fram av pandemin och de ökade klyftorna mellan grupper och länder. Och trots att temat för mötet handlar om hur världen ska hitta en hållbar väg till återhämtning och leverera måluppfyllelse under de nio år som är kvar till 2030 så hördes alltför lite från för få om de konkreta transformativa framtidslösningarna som krävs.

Den lokala nivån fick relativt stort utrymme och i år är det första gången som fyra svenska kommuner har gjort egna frivilliga lokala rapporter som har skickats in till FN mötet. De som gjort detta är Malmö, Helsingborg, Stockholm och Uppsala och alla fyra kommunerna är deltagare i FN-förbundets samverkansprojekt Glokala Sverige.

Det här är andra året jag följer högnivåmötet digitalt som Svenska FN-förbundets delegat i den svenska e-delegationen. Sverige lägger för andra gången fram en frivillig granskningsrapport av hur det går med genomförandet av Agenda 2030. Sveriges frivilliga granskning presenteras den 15 juli klockan 21.00. Då kan du själv vara med digitalt om du vill via FN:s web TV.

Här kan du ta del av Sveriges frivilliga granskning och de lokala granskningarna på engelska.

Här hittar du Sveriges frivilliga granskning på svenska.

Malin Åberg Aas
Senior rådgivare för hållbar utveckling

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer

Försvara ICC mot hoten från USA

07 januari, 2025 / Nyheter

Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Läs mer

Unga kräver upptrappat klimatarbete

16 december, 2024 / Världshorisont

Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska

Läs mer

”Vi måste slåss för den goda saken”

12 december, 2024 / Nyheter

Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag

Läs mer

Framsteg trots motgångar: Hasnas kamp mot barnäktenskap och könsstympning

12 december, 2024 / Nyheter

Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa

Läs mer