Koll & kommentar
24 oktober, 2024 / Ambassadörernas blogg

FN-dagen:Vår gemensamma kamp för fred och säkerhet 

År 2024, misstänkta krigsbrott och eskalerande våld på både regional och global nivå, tillsammans med förödande naturkatastrofer orsakade av klimatförändringarna, skapar en alltmer osäker värld. Könsbaserat våld fortsätter att splittra samhällen och grundläggande mänskliga rättigheter för såväl vuxna som barn förnekas. Liv släcks brutalt och civila rättigheter är inte längre självklara. Dessa tragedier väcker starka reaktioner: protester, instabilitet och oro sprider sig som en svallvåg genom samhällen.

Den 24 oktober firas FN-dagen, instiftad 1948 för att minnas dagen då Förenta Nationerna stadgan ratificerades och FN:s grundande 1945. Denna dag erbjuder en möjlighet att stärka vårt gemensamma engagemang för de syften och principer som har styrt organisationen i 79 år: internationell fred och säkerhet, vänskapliga relationer mellan nationer, globalt samarbete och främjande av mänskliga rättigheter. För mig är denna dag, mer än något annat, en påminnelse om vårt gemensamma ansvar för en rättvis och fredlig värld, och att det arbete som kvarstår är avgörande för att förbättra FN.

Denna dag när världens blickar riktas mot FN har vi en unik möjlighet att inte bara uttrycka vår uppskattning för det arbete som redan gjorts, utan även våra krav och bekymmer. Sedan jag påbörjade min resa som ungdomsambassadör för Svenska FN-förbundet har strävan efter ett bättre och starkare FN varit grundläggande: en värld där fler försvarar det internationella samarbetet, skyddar de mest utsatta och värnar om alla människors grundläggande rättigheter.

Ingen annan global organisation har FN:s legitimitet, samlade kraft eller inflytande. FN ger hopp om en bättre framtid och har förmågan att förverkliga en rättvisare värld. I dag, mer än någonsin, är det avgörande att länder samarbetar för FN:s löften om fred och stabilitet, istället för att överge organisationens grundläggande principer. När dessa principer hotas och mänskliga rättigheter förtrycks, måste vi stå enade för att stärka det internationella samarbetet.

Den 24 oktober är inte bara en dag för reflektion, utan en dag för att sätta saker i rörelse. Världen står vid ett vägskäl, och det är upp till oss att tillsammans välja vägen mot en rättvisare och fredligare framtid. Kanske är det just det som FN-dagen handlar om – att påminna oss om att inget förändras av sig självt, utan genom människor som vägrar ge upp. Det är en möjlighet att förnya vårt gemensamma löfte att fortsätta kämpa – för rättvisa, för fred och för att skydda de mest utsatta.

Fanny J Axelsson, Ungdomsambassadör

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer

Försvara ICC mot hoten från USA

07 januari, 2025 / Nyheter

Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Läs mer

Unga kräver upptrappat klimatarbete

16 december, 2024 / Världshorisont

Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska

Läs mer

”Vi måste slåss för den goda saken”

12 december, 2024 / Nyheter

Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag

Läs mer

Framsteg trots motgångar: Hasnas kamp mot barnäktenskap och könsstympning

12 december, 2024 / Nyheter

Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa

Läs mer