Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic kräver samlat agerande från världssamfundet efter FN-rapporten om grova brott mot mänskligheten i Nordkorea.
En FN-kommission under ledning av den pensionerade australiske domaren Michael Kirby presenterade nyligen en rapport med vittnesmål om grova brott mot mänskligheten i Nordkorea. Det rör sig om bland annat fängslanden, avrättningar, tortyr, våldtäkter, försvinnanden och tvångsförflyttningar. Övergreppen har pågått under lång tid. De beskrivs som systematiska och utbredda och de saknar, understryker kommissionen, motsvarighet i vår tid.
Kommissionen, som har arbetat på uppdrag av FN-rådet för mänskliga rättigheter, pekar på en närmast total avsaknad av yttrande- och religionsfrihet i Nordkorea. Att brotten har kunnat fortgå beror på den straffrihet som råder i landet, enligt författarna. Rapporten innehåller ett brev som kommissionen har skickat till Nordkoreas president Kim Jong-un och i vilket kommissionens medlemmar rekommenderar att situationen i landet blir en fråga för Internationella brottmålsdomstolen, ICC.
Rapporten över hemskheterna i Nordkorea visar styrkan i FN:s människorättsarbete. Höga FN-trädare i form av generalsekreterare Ban Ki-moon och människorättskommisarien Navi Pillay har nu uppmanat Nordkorea att tillsammans med världssamfundet förbättra respekten för de mänskliga rättigheterna i landet. Rapporten kommer att presenteras inför FN-rådet för mänskliga rättigheter den 17 mars. Det är en bra start. Också FN:s säkerhetsråd måste ta fasta på kommissionens rekommendationer och överlämna materialet till ICC för utredning.
Ordföranden Michael Kirby underströk när han redogjorde för rapporten att ingen nu kan säga att vi inte vet hur situationen ser ut i Nordkorea. Det är bra att FN:s samlar vittnesmål och sammanställer kunskap om brott mot mänskliga rättigheter i medlemsländerna. Faktum är dock att mycket av kunskapen redan finns. Kina är nära allierat med Nordkorea och USA har rimligen omfattande underrättelseinformation om det slutna landet. Nordkorea har också varit på säkerhetsrådets bord tidigare, bland annat på grund av landets kärnvapenambitioner och militär aggression mot Sydkorea.
Förenta Nationerna måste använda större kraft åt att förmå Nordkorea att ändra inriktning. Om landets regering inte lyssnar på FN-chefen och sydkoreanen Ban Ki-moon bör FN:s vice generalsekreterare Jan Eliasson få uppdraget att hantera dialogen. Eliasson har stor erfarenhet av att samtala med icke-demokratiska regimer. Ett alternativ är att Ban utser en särskild rapportör med ansvar att följa upp läget för de mänskliga rättigheterna i Nordkorea.
Kina har en nyckelroll i det fortsatta arbetet i FN. Övriga medlemmar i säkerhetsrådet, frivilligorganisationer och media bör stödja FN-ledningen och sätta press på Kina att agera konstruktivt. Med den förnyade kunskap som nu finns om läget i Nordkorea måste alla till buds stående medel användas för att ställa ansvariga i landet till svars.
02 mars, 2026 / Nyheter
FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.
Läs mer19 februari, 2026 / Nyheter
Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion
Läs mer18 februari, 2026 / Nyheter
På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor
Läs mer08 februari, 2026 / Nyheter
Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet
Läs mer02 februari, 2026 / Nyheter
1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell
Läs mer14 januari, 2026 / Nyheter
Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer
Läs mer15 december, 2025 / Nyheter
Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag
Läs mer04 december, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt
Läs mer27 november, 2025 / Nyheter
FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret
Läs mer