21 oktober, 2014 /

Wallström bör ta initiativ mot IS

Margot Wallström bör ta initiativ till FN-beslut om marktrupp mot Islamiska staten och bjuda in till en Stockholmskonferens om långsiktigt agerande i Syrien och norra Irak, skriver Aleksander Gabelic och Linda Nordin i Svenska Dagbladet.

Extremismens utbredning i arabvärlden hänger samman med decennier av vanstyre och brist på demokrati och mänskliga rättigheter. Hoppet som tändes under den arabiska våren har släckts och omvärldens bristande stöd för frihetssträvandena har noterats av miljoner unga i regionen. Nya åtgärder krävs såväl kort- som långsiktigt för att åstadkomma förändring.

I ett ovanligt och skarpt formulerat uttalande uppmanar FN:s särskilda rådgivare om folkmord och skyldighet att skydda medlemsländerna att stoppa de övergrepp som just nu begås i Syrien och norra Irak. Trots kännedom om terrororganisationen Islamiska statens (IS) illdåd har FN:s medlemsstater haft svårt att agera. Resolution 2178 talar om sanktioner och stopp för utländska stridande, men säkerhetsrådet lutar sig i allt väsentligt mot de åtgärder mot terrorismen som vidtogs redan efter den 11 september.

Sanktioner biter inte på de tungt beväpnade och resursstarka jihadisterna. Inte heller de USA-ledda bombningarna är tillräckliga, framhåller såväl rapporter från regionen som högt uppsatta amerikanska militärer. Tvärtom riskerar oprecisa flygbombningar att döda civila, öka missnöjet och driva ännu fler i extremisternas famn.

Ett centralt problem är att FN saknar en strategi för hur IS ska bemötas på marken. Ryssland och Kina har länge stoppat allt agerande i Syrien. USA agerar nu uteslutande från luften och utan det stöd av säkerhetsrådet som folkrätten kräver.

Alla goda krafter måste samlas i kampen mot IS. Till dem som skulle kunna göra mer hör Sverige och Europeiska unionen. Stefan Löfvens regeringsförklaring slår fast att Sverige ska delta i det internationella samarbetet och att FN ska ta ett större ansvar för konfliktlösning. Också utrikesminister Margot Wallströms erfarenheter som särskild FN-representant talar för ett mer aktivt svenskt agerande i FN. Vi föreslår i dag att Sveriges regering tar två parallella initiativ i kampen mot IS.

Först och främst: FN måste besluta om marktrupp mot IS. Sverige och Margot Wallström bör samla röster till stöd för att frågan kommer upp på säkerhetsrådets bord. Om dödläget inte kan brytas bör generalförsamlingen samlas och agera i enlighet med FN-mekanismen samverkan för fred. Den ger generalförsamlingen möjlighet att rekommendera medlemsstaterna att införa skarpa åtgärder inklusive mobilisering av militär personal. Metoden avvisades av förre utrikesministern Carl Bildt i Syrien men bör övervägas av en regering som säger sig vilja använda FN-spåret i utrikespolitiken.

Sverige stod under tidigt 2000-tal som värd för en rad internationella konferenser i brännande frågor, bland annat om Förintelsen och om hur folkmord ska förhindras. Som ett andra led i en svensk strategi mot IS bör ett liknande initiativ tas. Flera faktorer talar för att tillfället är det rätta.

Regeringens erkännande av Palestina har gett eko världen över. Det ger möjlighet att få gehör för nya initiativ. Sverige har också goda förbindelser med USA som är en nyckelspelare i regionen.
Det är absolut nödvändigt att bryta den destruktiva andan från de misslyckade Genèvekonferenserna. Få länder är så lämpade som Sverige att erbjuda plats för ett möte mellan aktörerna – inklusive länder som tidigare har utestängts från fredssamtal.

En internationell konferens kan ge stöd åt FN:s nya sändebud i Syrien Staffan de Mistura och möjliggöra för honom att ställa hårdare krav på FN-medlemmarna. De Mistura har jämfört situationen i staden Kobane med Srebrenica, Vukovar och Rwanda på 90-talet. I klartext betyder det risk för folkmord.
Sist men inte minst: många människor i Sverige har släktingar och vänner som har utsatts för misstänkta krigsbrott. I det svenska samhället och i Sveriges riksdag finns kunskap, kontakter och engagemang för såväl muslimer som kristna och andra utsatta minoriteter i regionen.

Världens länder är enligt internationell lag skyldiga att stoppa övergrepp som folkmord, etnisk rensning och brott mot mänskligheten. FN-stadgan och folkrätten, FN-principen skyldighet att skydda och Internationella brottmålsdomstolen är centrala verktyg i kampen mot den internationella terrorismen. FN:s varningar måste tas på allvar, liksom uppmaningen till medlemsländerna att agera skyndsamt och samordnat, regionalt och globalt.

Allt detta kan Sverige luta sig mot. Den svenska regeringen får inte stå vid sidan och låta mördandet och lidandet fortgå. Det brådskar att befria de miljoner människor som lever i eller hotas av Islamiska statens tyranni. Bara ord räcker inte – det är dags att för Wallström att agera nu.

Svenska FN-förbundet

Aleksander Gabelic, ordförande

Linda Nordin, generalsekreterare

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer

Mänsklig säkerhet talar för fortsatt förbud mot minor

08 februari, 2026 / Nyheter

Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet

Läs mer

Skriv under och kräv att starta krig ska vara straffbart

02 februari, 2026 / Nyheter

1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell

Läs mer

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer

Engagemang är nyckeln – Hulebäcksgymnasiets FN-elevförening inspirerar fler att bry sig om världen 

15 december, 2025 / Nyheter

Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag

Läs mer

Elevernas röster formar framtidens FN-rollspel  

04 december, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt

Läs mer

COP30 avslutat: Långa förhandlingar resulterade i svaga beslut 

27 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret

Läs mer

Några steg på vägen för COP30 i Belém

20 november, 2025 / Nyheter

På måndagen den 17 november inleddes den andra och därmed sista veckan av FN:s klimatkonferens COP30 i Belém. FN:s klimatchef Simon Stiell höll ett öppningstal där han påpekade att förhandlingarna

Läs mer