13 augusti, 2015 /

Välkommet agerande mot sexuella övergrepp

FN:s generalsekreterare gör rätt när han sparkar chefen för FN-insatsen i Centralafrikanska republiken, säger Aleksander Gabelic efter uppgifter om sexuella övergrepp i landet.

Soldater i FN:s fredsfrämjande insats i Centralafrikanska republiken, CAR, ska ha gjort sig skyldiga till våldtäkt mot en tolvårig flicka och dessutom dödat två personer. FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon har i starka ordalag fördömt handlingarna och sparkat chefen för FN-insatsen Minusca, Babacar Gaye från Senegal.

– Det är bra att Ban Ki-moon agerar med kraft. Beslutet att sparka insatschefen sänder en viktig signal till alla FN-missioner att respektera nolltoleransen mot sexuella övergrepp i fält, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Ban har utlovat beslutsamt agerande och kallat säkerhetsrådet till ett särskilt möte på torsdagen. Han ska också hålla en videokonferens med sina specialrepresentanter, befälhavare och polischefer.

– FN-soldater på uppdrag ska skydda de allra mest utsatta. FN-chefens agerande och hans beslutsamhet att ställa skyldiga till svars understryker allvaret i situationen för medlemsländerna och särskilt länder som bidrar med trupp till FN:s fredsinsatser, säger Aleksander Gabelic.

FN-insatsen i Centralafrikanska republiken etablerades i början av 2014 och har som uppgift bland annat att öka stabiliteten i landet. Konflikten har orsakat nära en halv miljon internflyktingar och omkring 2,7 miljoner människor är i behov av humanitärt stöd.

Läs mer på FN:s webbplats

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer