Koll & kommentar
27 mars, 2025 / Nyheter

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Tidigare var FN-rollspel främst förbehållna gymnasieelever och högskolestudenter men nu öppnar sig nya möjligheter även för yngre elever, inte minst tack vare Svenska FN-förbundets projekt Världskoll i skolan som riktar sig till elever från förskolan till årskurs 9.

Annika Nilsson är förstelärare och internationaliseringsansvarig på grundskolan (F-9) Montessori Mondial i Lund. Efter att under flera år ha arrangerat FN-rollspel med gymnasieelever på en annan skola bestämde hon sig för att prova metoden även för elever i grundskolan.

Här är Annikas bästa tips för den som vill prova att spela FN-rollspel i grundskolan:

  • välj rätt klass när du ska börja rollspela – låt de mest nyfikna eleverna börja
  • använd ett färdigt och beprövat rollspel – mallar finns
  • var inte orolig om du upplever en puckel före lunch – du och klassen kommer över den
  • ha jätteroligt!

Läs en intervju med Annika Nilsson om FN-rollspel i grundskolan.

Vill lärare och elever i din grundskola ha världskoll? Läs mer och anmäl dig här!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer