Petra Hallebrant och medlemmar i Malmös FN-förening.
16 september, 2019 / Blogg

FN-höst med globala målen i fokus

Så här i mitten av september känns det som att hösten är i antågande på riktigt även om solen fortfarande värmer – men sommarsemester och ledighet är ett minne blott nu när både Sveriges riksdag har öppnat för hösten och FN:s generalförsamling öppnar den 17 september.

I år uppmärksammar vi det genom seminarieserien ”På FN:s agenda” där vi har besökt Malmö och Göteborg. Syftet är att informera om vad som händer i FN i år och inte minst vad Sverige har för fokus. Det är alltid lika inspirerande att träffa människor som engagerar sig i FN-frågor. Det visar att intresset för att bidra till en bättre värld är fortsatt stort.

Agenda 2030 och de globala målen får stort utrymme när generalförsamlingen startar. Inte mindre än fem möten med hållbarhetstema hålls i anslutning till generalförsamlingens öppnande. Den 24 september öppnar också den så kallade allmänna debatten då företrädare för samtliga 193 medlemsländer talar i FN. Som FN-nörd ser jag särskilt fram emot detta.

Just denna höst är det extra viktigt att vi alla hjälps åt att tala om betydelsen av det globala samarbetet i FN. En stor del av nyheterna om vår omvärld är dystra nyheter – konflikter som pågår år efter år, kärnvapenhot och bråk mellan stormakterna. Det är tyvärr en del av verkligheten men det finns också en annan del som handlar om att mycket i världen också blir bättre. Det är FN-förbundets uppgift att belysa både problemen och möjligheterna i FN-samarbetet – och att vara en samlande röst för FN-engagemanget i Sverige.

Den 25 september är det fyra år sedan Agenda 2030 och de globala målen antogs av FN:s generalförsamling. Det var inte utan stolthet som jag för lite drygt två veckor sedan såg FN hälsa Greta Thunberg välkommen till New York med 17 båtar – var och en med ett segel i en färg som representerade ett globalt mål. Det påminner om att FN är en viktig aktör i klimatarbetet och den arena där hållbarhetsfrågorna och andra ödesfrågor måste hanteras – nu och under en lång rad år framöver. Det är FN-rörelsens mest centrala uppgift att alltid påminna om nödvändigheten att denna arena finns och fungerar – och att tala om behovet av ett starkare och bättre FN.

Stort tack till alla som kom till våra seminarier i Malmö och Göteborg! Nu fortsätter vi kämpa för en bättre värld tillsammans, även denna höst.

Petra Hallebrant
Generalsekreterare Svenska FN-förbundet

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer