28 juni, 2019 / Blogg

Nu drar vi efter andan

Så lägger sig det loja sommarlugnet över landet. Många andas ut efter vårens arbets- och studiepass. Andra har sin mest hektiska tid just nu, när vi andra har ledigt. Svensk besöksnäring växer. Antalet gästnätter under 2018 var 3 procent fler än året innan. Delmål 8.9 i Agenda 2030 har den hållbara ledigheten i fokus. Det handlar om att utarbeta och genomföra en politik för hållbar turism som skapar arbetstillfällen och främjar lokal kultur och lokala produkter. Viktigt för ett land där en svag kronkurs och ett, ur ett globalt perspektiv, svalt klimat med ljusa sommarnätter lockar turister.

Sverige är det land i världen som har bäst förutsättningar att nå de globala målen för hållbar utveckling till 2030. Åtminstone om man får tro det globala forskarnätverket som står bakom SDG Index and dashboards report som kom 2018.

Men även Sverige har utmaningar. Våra stora utmaningar ligger, enligt samma forskarnätverk, främst i vår alltför höga konsumtion och resursförbrukning som också leder till höga klimatutsläpp.

Under våren har jag rest runt och hållit utbildningar inom ramen för projektet Glokala Sverige. Frågan om vilket ord som deltagarna främst associerar med hållbarhet brukar komma upp. I nio fall av tio är det ordet långsiktighet som blir störst i det ordmoln som växer fram på den stora presentationsduken. Det är hoppingivande att det är just det ordet som kommer upp. Långsiktighet är ett nyckelord när det handlar om hållbar utveckling. En av anledningarna till att Sverige har så goda förutsättningar att nå målen i Agenda 2030 är just att vi har arbetat med många av dem länge, i vissa fall i över hundra år.

Under utbildningarna kommer vi ofta in på vilka samhällsförändringar vi har sett under de senaste tolv åren. Då brukar smarta telefoner, ändrade matvanor, nya bränslesorter, ökad medvetenhet om vikten av hållbar konsumtion, minskat matsvinn och systemförändringar på grund av digitaliseringen komma på tal. Stora förändringar kan ske på tolv år.

Om elva och ett halvt år är 2030 till ända och de 17 målen och deras 169 delmål ska vara uppfyllda. Det är en kort tid. Om det som behöver förändras inte påbörjas nu kommer vi inte att nå ända fram.

I höst fortsätter vi i Glokala Sverige våra utbildningar om Agenda 2030, världens mest ambitiösa handlingsplan för hållbar utveckling. Och vi som har världens bästa förutsättningar måste visa vägen. Vi som nu andas in sommaren och ljuset för fulla drag.

Malin Åberg Aas
Kommunikationsansvarig Glokala Sverige

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer