Sverige måste tillbakavisa påtryckningar och stå fast vid sommarens FN-överenskommelse om ett stopp för kärnvapen, säger Svenska FN-förbundet.
I juli ställde sig 122 stater inklusive Sverige bakom en FN-överenskommelse om stopp för kärnvapen. Påtryckningar från USA att inte ratificera avtalet måste tillbakavisas av regeringen Löfven, säger Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic.
– Kärnvapen är ett hot mot mänskligheten och att undanröja detta hot hör till FN:s viktigaste uppgifter. Sommarens överenskommelse är ett viktigt moraliskt och politiskt ställningstagande från kärnvapenkritiska länder i det långsiktiga arbetet för en kärnvapenfri värld, säger Aleksander Gabelic.
– Sveriges säkerhetspolitiska situation gagnas av en sammanhållen FN-linje mot kärnvapen, inte minst i ett läge när Nordkorea hotar att använda detta massförstörelsevapen, fortsätter Gabelic.
– Om regeringen Löfven viker sig skickar man en signal att Sverige ger efter för påtryckningar från stormakterna. Det vore till stor skada för det globala nedrustningsarbete som Sverige har bidragit till genom åren, säger Aleksander Gabelic.
FN-avtalet mot kärnvapen den 7 juli kan läsas här.
28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer