Ania Sauku vill att unga ska inkluderas och inte separeras från beslutsfattare under FN:s klimatmöten. Foto: Angela Barjami
9 oktober, 2024 / Världshorisont

Ge unga mer inflytande över klimatet

Ania Sauku från Albanien har tack vare sitt stora engagemang i klimatfrågan bland annat deltagit vid FN:s årliga klimatkonferens, COP. Hennes erfarenhet som ung klimatengagerad är att det finns ett gap mellan unga engagerade och beslutsfattare.

Anias intresse för klimatfrågor började tidigt. Under gymnasiet engagerade hon sig för klimatet. Hon vill uppmärksamma de oroligheter som kommer till följd av klimatkriser, förlust av biologisk mångfald och beroendet av fossila bränslen.
– Det fanns inte någon riktig rörelse för klimatet i Albanien vilket jag tyckte var fel och jag bestämde mig för att göra något åt det, säger hon.
Albaniens FN-förbund organiserar filmvisningar om klimatet och diskuterar hur klimaträttvisa hanteras av lagen. Arbetet handlar mycket om att stärka ungas kunskap om klimatfrågor.

Möjligheter för unga


– Unga människor blir inbjudna till fokusgrupper och aktiviteter men det finns ingen röst som står upp för unga i frågor som påverkar dem direkt, säger hon.
I Albanien är ungas engagemang för klimatet på ett tidigt stadium. Ania beskriver det som att det finns vilja men ingen tidigare nationell erfarenhet att utgå från. Hon vill att möjligheterna för unga att påverka ska öka och tror att det viktigaste för att inkludera unga är att inte separera dem från beslutsfattare.
– Att skapa utrymme för unga är ett första steg men om det inte också finns något inflytande är det väldigt svårt att vara med och påverka.
Genom sitt engagemang blev Ania inbjuden att representera Albanien som ungdomsdelegat vid FN-möten. Hon deltog bland annat vid COP 28 i Dubai.
– Jag är tacksam för att jag fick möjlighet att delta och att jag fick vara med där de viktiga samtalen förs. Jag insåg hur mycket politik det är och hur varierande makt olika länder har.
Som ung deltagare fick Ania vara med som observatör. Även om hon tycker att det är viktigt att fler unga blir inbjudna till förhandlingsrummen tror hon att det är svårt att få igenom sin röst som ungdomsdelegat.
– Eftersom förhandlingarna är så drivna av statliga intressen är det svårt för ungdomar att få igenom meningsfulla förslag.


Ögonöppnare


Anias erfarenhet från konferensen var ögonöppnande och hon menar att på grund av staters enskilda intressen och att de förhandlar om icke-bindande dokument kommer COP-mötena inte att bidra till klimatlösningar.
– Klimatlösningarna kan inte drivas framåt av beslutsfattande strukturer som COP.
Att inkludera unga i större omfattning tror Ania skulle bidra till en positiv utveckling.
– Eftersom klimatfrågan är så omfattande och faktiskt livsavgörande är det ännu viktigare för oss att vara en del av processen från de lägsta till de högsta nivåerna av beslutsfattande, säger hon.
Trots sin kritik mot hanteringen av klimatfrågorna är hon positiv till framtiden.
– Jag tror att klimatrörelsen är en otroligt kraftfull rörelse som verkligen kan öppna för svåra samtal.
Till andra unga som vill engagera sig vill Ania tipsa om att inte ta på sig för mycket.
–Tänk smått och agera lokalt – det är ett gemensamt arbete, avslutar hon.
Anja Magnusson

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Reportage från FN-dagen  

23 oktober, 2026 / Nyheter

I en tid med minskat internationellt bistånd och ett sjuknade globalt stöd för FN är organisationens arbete och betydelse i världen extra viktigt att uppmärksamma. Det var utgångspunkten för årets

Läs mer

Fira FN-dagen med våra föreningar runt om i Sverige

20 oktober, 2026 / Nyheter

FN-dagen firas den 24 oktober till minne av att FN-stadgan trädde i kraft denna dag år 1945. Svenska FN-förbundet firar FN-dagen på Sjöhistoriska museet. Runt om i landet uppmärksammas FN-dagen

Läs mer

Svenska FN-förbundet välkomnar att Nobels fredspris 2026 tillfaller Navi Pillay

13 oktober, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet välkomnar och applåderar att Nobels fredspris i år tillfaller Navi Pillay. Hennes rätlinjighet, integritet och klokskap har under en lång yrkesverksamhet tjänat flera FN-organ, inte minst domstolarna och

Läs mer

Bokmässan 2026

02 oktober, 2026 / Nyheter

I år stod FN-förbundet i UNHCR:s monter på Demokratitorget på Bokmässan. Tack till alla som kom förbi och träffade oss i montern, lyssnade på våra samtal och pratade med oss

Läs mer

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer