25 maj, 2021 / Glokala Sverige

Ulrika Freij knyter ihop Glokala Sveriges första tre år

Drygt tre år har gått sedan Glokala Sverige startade. Ulrika Freij, som varit med från början, lämnar nu rollen som projektansvarig och tillträder som chef för verksamhetsutveckling på Svenska FN-förbundet. Här summerar hon åren som gått och lyfter några höjdpunkter från den färska resultatrapporten för Glokala Sveriges första verksamhetsperiod som precis publicerats.

Det var 2017 som idén till Glokala Sverige började gro på FN-förbundet och Sveriges Kommuner och Regioner, SKR. Ulrika Freij fick i uppdrag att göra en förstudie för att undersöka förutsättningarna för ett kommunikationsprojekt om Agenda 2030 riktat till kommuner och regioner.

– Det var tydligt att det fanns ett stort intresse för stöd i Agenda 2030-arbetet, men att intresset var så stort att vi bara tre år senare skulle ha med oss mer än hälften av landets kommuner och nästan alla regioner var mer än vi vågat drömma om, säger Ulrika.

Ett av skälen till att Glokala Sverige fått så stort genomslag tror Ulrika beror på det målgruppsnära arbetssättet.

– Glokala Sveriges målgrupper är i högsta grad medskapare i projektet. Kommunerna och regionen som medverkade i förstudien ställde sedan upp som pilotdeltagare och var med och utvecklade verksamheten. Våra kontaktpersoner lägger mycket tid och energi på att planera och utvärdera insatserna tillsammans med oss. Det är tydligt att det finns ett stort engagemang för Agenda 2030 i landets kommuner och regioner, säger Ulrika

Över 6000 tjänstepersoner och politiker har utbildats av Glokala Sverige. År 2020 angav 95% av utbildningsdeltagarna att de lärt sig något nytt och 98% att de kommer ha nytta av vad de lärt sig. Det är också tydligt att projektet bidragit till engagemanget för Agenda 2030. Deltagarna tycker att Glokala Sverige ger en skjuts i arbetet med Globala målen, som tycks både prioriteras högre och snabbas på. Hela 98% anser att arbetet med Agenda 2030 har intensifierats sedan de gick med i Glokala Sverige.

Det finns både efterfrågan på och behov av fortsatt stöd av Glokala Sverige. Statskontoret konstaterar i en rapport från 2020 att projektets stöd kan komma att spela en viktig roll för kommuner och regioner ända fram till 2030.

– Det är därför glädjande att Glokala Sverige fått finansiering från Sida för ytterligare en treårsperiod och att FN-förbundet och SKR kan fortsätta den verksamhet som påbörjats, nu även tillsammans med en tredje partner Internationellt Centrum för Lokal Demokrati, ICLD. Våra organisationer kompletterar och stärker varandra i ett unikt och viktigt samarbete, säger Ulrika.

Ulrika lämnar nu rollen som projektansvarig för Glokala Sverige och blir ny chef för verksamhetsutveckling på FN-förbundet.

– Det har varit oerhört stimulerande och lärorika år med Glokala Sverige. Det roligaste har varit alla möten med engagerade politiker och tjänstepersoner och att se allt engagemang runt om i landet. Men det känns också tryggt att lämna projektet. Glokala Sverige har verkligen ett fantastiskt team och styrgrupp som kommer fortsätta utveckla verksamheten tillsammans med deltagarna. Jag vill rikta ett stort tack till er alla och ser fram emot att följa Glokala Sveriges utveckling, säger Ulrika.

Kerstin Söderström tar nu över som projektledare för Glokala Sverige. Läs mer om Glokala Sveriges resultat i rapporten för de tre första verksamhetsåren.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer